10 Adımda Pratik Bahar Temizliği Önerileri

27 Nisan 2022
10 Adımda Pratik Bahar Temizliği Önerileri

Bahar temizliğini; evlerimizde rutin olarak olarak yaptığımız temizlikten farklı olarak evlerimizi dip köşe temizlemek olarak tanımlayabiliriz. Bütün kış kullandığımızda eşyalar, koltuklar, halılar bir güzel yıkanır. Kıştan yaza geçtiğimiz bahar aylarında kışlıklar yerini yazlık kıyafetlere bırakmaya başlar. Kullandığımız kışlık yatak örtülerinin, battaniyelerinin yerini pike takımları, ince yatak örtüsü takımı alır.

Temizliğe başlamadan önce elektrikli süpürgenizin içinin boş ve temiz olduğundan emin olun. Bunun yanında temizlik sırasında kullanacağınız temizlik ürünlerini, temizleyeceğiniz alana göre kullanacağınız temiz bezlerini hazırlayın.

  1. Planlama

Bahar temizliği zaman alan ve normal temizlikten daha detaylı olacağı için önce işe plan yaparak başlayabilirsiniz. Bu size eksiksiz bir şekilde nasıl ilerleyeceğiniz konusunda yol gösterirken çok fazla yorulmanızı da önleyecektir. Bunun yanında bahar temizliğini tek bir güne sığdırmayın. İş yükünüz fazla olacağından ve kapsamlı bir temizlik yapılacağından gün gün ilerleyebilirsiniz. Hatta ertelenen, yapılması gereken tadilatlar, arızalar varsa temizlik sırasında bunları da elden çıkarabilirsiniz.

10 adımda pratik bahar temizliği önerileri

Kaynak: Pexels

  1. Temizlik Listesi

Yıkanması gerekenler, kaldırılacaklar, atılacaklar, kışlıklar gibi başlıklarla listenizi hazırlayabilirsiniz. Bu sayede neye ihtiyacınız var, tamir ve bakım gerektiren durumlar, değiştirilmesi ve yıkatılması gerekenler gibi durumları unutmamış olursunuz.

  1. Perdeler

Size yer açılması ve rahat etmeniz açısından ilk önce perdelerinizi yıkayıp kaldırabilirsiniz. Daha sonra pencerelerinizi rahatça silebilirsiniz.

  1. Halı ve Koltuk Temizliği

Ardından yerlere geçmeden önce halılarınızı temizleyebilir ya da zamandan ve enerjinizden tasarruf etmek için yıkatmaya verebilirsiniz. Günümüzde artık oldukça fazla seçenekte halı, koltuk yıkama firmaları işleri kolaylaştırıyor. Ortalığı biraz açtıktan sonra koltuklarınızın hepsini silin. Yerlere geçmeden önce önce oturma odanızda bulunan eşyaların tozunu almayı unutmayın.

  1. Bütün Kışın Tozunu Alın

Gümüşlük, televizyon, kitaplık gibi alanları detaylı tozunu alıp, temizleyin. Bu sayede dağılan, yerleri karışan dolap ve raflarınızın düzenleme işlerini de yapabilirsiniz. Oturma odasında bulunan tüm eşyaların yıkama, toz alma, temizleme işlemleri bittiğinde yerlerinizi silebilirsiniz. Yerlerle birlikte kapılarınızı da silmeyi unutmayın.

Kaynak: Pexels

  1. Yatak Odasındaki Detaylar

Yatak odasında ise temizliğin yanı sıra düzen de işin içine girmektedir. Kışın kullanılan yorgan, battaniye, yatak örtülerini yıkayıp tekrar kullanıma hazır halde kaldırabilirsiniz. Bunların yerine daha ince örtüler, yorganlar, pike takımları, yatak örtülerini dolabınızdan çıkarabilirsiniz.

Kıyafetlerinizi yaza hazırlık dönemine göre dolabınıza yerleştirebilirsiniz. Kalın giysiler yerini hafif giysilere bırakırken, kullanmadıklarınızı bağışlayabilir ya da internet üzerinden çeşitli uygulamalar sayesinde satabilirsiniz. Dolap ve yerleştirme işi bittikten sonra odanı genel temizliğine başlayabilirsiniz.

Yatak başlığınızı ve karyola, baza altları her zaman kolaylıkla temizlenen yerler olmamaktadır. Bahar temizliği sırasında temizlemenin tam zamanı!

  1. Yastik ve Yorganlar

Yatağınızı çıkarıp güzelce havalandırın, gerekirse deterjanlı bezle silin.  Nevresimleri düzenli olarak yıkıyoruz ancak  yastıkları gözden kaçırıyoruz. Yastıklar genel olarak 3 ay ya da 6 ayda bir mutlaka yıkanması gerekmektedir. Sararan, yırtılan ya da eskiyen yastıklarınızı değiştirin. Aynı şekilde yorganları da güzelce havalandırıp, gerekiyorsa yıkama talimatına uygun bir şekilde yıkayın.

  1. Aydınlatmalar

Kış ayları süresince evlerimizde kullandığımız aydınlatma ürünlerimizde bahar temizliğinde yeniden ışıl ışıl olacak şekilde temizlemek gerekiyor. Aydınlatma ürünleri için mikro-fiber bir bez kullanabilirsiniz. Dikkatli şekilde her odada bulunan ampullerin tozunu almayı unutmayın. Temizlenen ampulleriniz daha fazla aydınlatma sağlayabilirsiniz.

  1. Mutfak

Mutfak temizliği bahar temizliğinde tek başına bile bir gününüzü alabilir. Mutfak dolaplarının tek tek silinmesi, içlerinin temizlenmesi oldukça zaman alan durumlardandır. Dolaplarınızı temizlemek için boşaltmışken içinde yer alan ürünlerinizi kontrol etmeyi de unutmayın. Tarihi geçip bozulanlar, yarım kalmış paketler, ağzı açık kalmış ürün ambalajları kontrol edin. 

Bununla birlikte buzdolabınızı, kıştan kalma buzluk ya da dondurucudaki ürünlerinizi de inceleyin. Mutfak temizliğinde bu sırada küçük ev aletlerinizi de temizlemeyi unutmayın. Bulaşık makinenizin daha temiz yıkaması, filtrelerinin temizlenmesi için bakımını yapın.

  1. Banyo

Banyo da yine dolapların temizlenmesi, havlu ve bornozların yıkanması, eskimiş olanların yenisi ile değiştirilmesi banyo temizliğinde yapılması gerekenler arasında yer almaktadır.

banyo temizliği

Kaynak: Pexels

Özellikle fayans ve küvet, duşa kabin temizliği ile derzlerin fırçalanması mutlaka yapılması gerekenler arasındadır.  Banyo paspaslarınızı yıkayabilir, eskiyen paspaslarınızı yenisi ile değiştirebilirsiniz.

 

Paylaş :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.