Banyonuzu Nasıl Dizayn Etmelisiniz?

13 Ağustos 2021
Banyonuzu Nasıl Dizayn Etmelisiniz?

Daha önceki "Banyonuza Hava Katan Paspaslar" yazımızda banyo dekorasyonu ve tekstilinde paspasların öneminden bahsetmiştik. Bu yazımızda genel olarak banyolarınızı dizayn ederken dikkat etmeniz gereken önemli noktaları ele alacağız.

Banyo Dizaynında Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

 

Banyolar sık sık su ile temas ettiği için nemli alanlar olarak kabul edilir. Bu nedenle banyo dekorasyonunda nemin göz önünde bulundurulması gerekir. Banyo dekorasyonunda kullanılan malzemenin kaliteli ve suya dayanıklı olması çok önemlidir. Aynı zamanda banyo dizaynı iç açıcı ve ferah olmalıdır. Bunu sağlamak için banyolarda geniş alanlar açmak ya da böyle bir imkan bulunmuyorsa ortamı geniş gösterecek renkler tercih edilmesi gerekir.

 

Alanı daraltacak gereksiz ve fazla eşyalardan kaçınılmalıdır. Banyoda dizayn için seçilen ışıklara da özen göstermek gerekir. Karanlık bir banyo kişinin huzursuz hissetmesine ve işlevsizliğe neden olur. Bu nedenle ışıklandırma seçiminin doğru yapılması gerekir. Ayna kenarlarında ya da duş kabininin kenarlarında kullanılan hoş aydınlatmalar ortama ayrı bir hava katar. Işıklandırmanın iyi kullanılabilmesi için elbette doğru renk seçimi de önemlidir. Banyonuza ferahlık katacak, dekorasyonunuzla uyumlu renk seçimi önemli bir tamamlayıcıdır. Açık renk mermer, fayans ya da mobilya kullandıysanız daha koyu tonlarda renkleri tercih edebilirsiniz. Bunun tam tersi durumlarda koyu renkli banyo dolapları ya da mermer, fayans kullanımı tercih ettiyseniz daha açık tonlarda renkler daha iyi olacaktır. Farklı bordür desenlerinden ve duvar kaplamalarından da faydalanarak duvarlarınızı boyut katabilirsiniz. 

 

Banyo Dekorasyonunda Temel Konular

 

Banyo dekorasyonunda en temel nokta banyonun alanına uygun banyo dolapları seçmektir. Mimari tasarımlara uygun zevkinize göre modern dolaplar seçilmelidir.

Banyodaki dolaplar ve özel alanlar birbiri ile uyum içinde olmalıdır. Uyum içindeki görüntü ise, dekorasyon işlemlerinin doğru yapıldığını gösterir.

Banyonuzu dekore etmeden önce ihtitaçlarınızı belirleyin ve kullanım amacınıza uygun şekilde dizayn edin. Banyo dizayn edilirken en önemli kriterlerden birisi de düzendir. Düzensiz dekore edilen bir banyo kişinin hem bedenen hem de ruhen yorulmasına neden olur. İlk olarak eşyalarınızın kapladığı alanı ve pratik kullanım alanlarınızı hesaplayın. Böylece eşyalarınız için en uygun alanı belirleyip uygun yerlerine yerleştirmiş olursunuz. 

Banyo alanlarında en önemli ve temel noktalarından birisi de banyo tekstili ve kullanılan paspaslardır. Düz, geometrik yada dekorasyonunuza göre dantelli, işlemeleri paspas takımları yepyeni bir görünüm ve zeminin boş kalmaması açısından olmazsa olmazlar arasında yer almaktadır. 

Banyo dekorasyonunda ayna seçimleri de çok önemlidir. Banyoya seçilecek aynanın kolay monte edilebilir ve kolay temizlenebilir olması gerekir. Aynı zamanda ayna uygun bir alana yerleştirilmelidir.

Fayansların da darbelere ve suya karşı dayanıklı olması gerekir. Aynı zamanda desenleri de banyonun görünümü için çok önemlidir. 

Banyoda geniş bir alan yaratmak da önemlidir. Dar alanlar sizin sıkışmış ve mutsuz hissetmenize neden olur.

Banyonuzun ferah havasını artırmak için oda kokularından faydalanabilirsiniz. Oda kokuları hem banyo dekorasyonunuza şık bir hava katmak hem de oluşabilecek kokuları önlemek ve her daim ferah bir atmosfer yaratmak için oldukça faydalı olacaktır. Özel tasarım şişelerinde bambu çubuklu oda kokuları ya da mumlar iyi bir duş keyfine eşlik edecektir. 

Banyo duvarları neme karşı sağlam ve dayanıklı olmalıdır. Banyoda yer alan eşyaların temizliğinin ise kolay olması ve en önemlisi de ulaşılabilir yerlerde olması gerekir. 

Paylaş :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.