Kaliteli Bir Uyku İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

07 Ocak 2022
Kaliteli Bir Uyku İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

İyi Bir Uyku İçin İhtiyacınız Olanlar

Uyku hayat kalitemizi etkileyen en önemli faktörlerden biridir. Gün içindeki performansımız, enerji düzeyimiz, metabolizmamız gibi birçok durum uyku kalitesinden etkilenmektedir. Peki, uykumuzu almış bir şekilde güne başlamak için kaliteli bir uyku konforunu nasıl sağlayabiliriz?

Karanlıkta Uyumak

İyi bir uyku için dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan birisi ışıktır. Bu nedenle yatak odalarımızın ışıklandırması diğer odalardan farklı olmalıdır. Çünkü mutluluk hormonu olarak da bilinen aynı zamanda hücrelerimizin yenilenmesine de katkı sağlayan, bağışıklık sistemimizi ve biyolojik ritmimizi düzenleyen melatonin hormonu gece salgılanmaktadır. Yani melatonin hormonunun salgılanması için karanlık bir ortam olması gerekmektedir. Bu nedenle karanlık bir odada uyumak sağlıklı bir uyku için gereken noktaların başında gelmektedir.

Bunu sağlamak içinde yatak odalarımızda kullandığımız aydınlatma ürünlerinin loş, gözü yormayacak bir şekilde seçilmesi gerekmektedir. Bir diğer önemli noktada dışardan gelen ışık kaynaklarıdır. Gündüz uykularında ya da gece pencereden gelecek ışığın uykunuzun önüne geçmemesi için ışık geçirmeyen perde kullanımı önemlidir. Bu durumda güneş geçirmeyen perde modelleri, yani karartma perde ya da “blackout” adı verilen perde kullanabilirsiniz. Bu perdeleri yatak odaları başta olmak üzere evinizde güneşten, ışıktan korumak istediğiniz alanlarda kullanabilirsiniz. İç mimarlar da özellikle çok güneş alan yatak odaları için bu perdelerin kullanılmasını tavsiye etmektedir.

Doğru Yastık Seçimi

Bir diğer önemli nokta yastık seçimi olmaktadır. Uyurken boynumuzun doğal şekli bozulmamalıdır. Bu nedenle doğru yastık seçimi boyun ve omurga sağlığı açısından önemlidir. Aksi halde boyun ve sırt ağrısı gibi sorunlar ortaya çıkabilir ve bu da günlük yaşantınızı olumsuz etkiler. Yastık seçerken ihtiyaçlarınıza uygun seçim yapmak sizi doğru yastık türüne götürecektir. Örneğin geceleri terleyen biriyseniz daha nefes alabilen, geçirgen kumaşlı bir ürün tercih edebilirsiniz. Pek tabi burada yastık dolgu malzemesi ve dış kumaş önemli bir unsurdur.

Kaynak: Pexels

Kaynak: Pexels

Mikro fiber yastıklar uzun süre kullanımda dahi hacmini koruması ve hava geçirgenliği sayesinde terleme oranını minimuma indirir.

Bambu yastıklar yumuşak ve hafif dokudadır. Doğal malzeme sayesinde nemi hapsetmesi, geçirgen yapıda olması özellikle yaz aylarında iyi bir tercih olacaktır.

Yün yastık tüm dolgu malzemelerinin içinde kullanımı çok eskiye dayanan yün, özellikle uzun ömürlü olmasıyla ön plana çıkmaktadır. Kış aylarında tercih edebileceğiniz, ısıyı maximum seviyede hapseden yün yastıklar en çok tercih edilen dolgu malzemelerinden olmaktadır.

Pamuk yastık her mevsimde rahatlıkla kullanabileceğiniz, yumuşak, havayı hapsederek yalıtım sağlayan yine en çok tercih edilen yastık türlerinden olmaktadır.

Sizde iyi bir uyku kalitesi için ihtiyacınıza en uygun Zebra Casa yastıklarına göz atın! Bambu, Pamuk, Yün, Mikro Fiber yastıkların dışında kaliteli elyaf iç dolgu malzemesine sahip Boxy, Ascot, Caprice Kapitone yastık modellerini de tercih edebilirsiniz.

Kaliteli Bir Uyku İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Her gün aynı saatlerde uyumaya ve aynı saatlerde uyanmaya önem verin. Ortalama 7-8 saat uyku bedenimiz için ideal olandır. Dinlenmek için hafta sonları biraz daha fazla uyumak biyolojik uyku ritmimiz üzerinde olumsuz etki yapmaktadır.

Yatak odanızın gürültüsüz, karanlık ve düzenli olmasına özen gösterin.

Yatak odanızın ısısını uykuya en uygun olan 18-21 C° arasında olmasına dikkat edin. Çok fazla sıcak ya da soğuk bir ortam uykuya dalmanızı zorlaştıracaktır.

Akşam yemeğinizi mümkün oldukça uyku saatinize göre erken saatlerde yemeye çalışın.

Kafein içeren kola, çay, kahve gibi içecekleri akşamları tercih etmemeye çalışın. Bunun yerine melisa, papatya gibi bitki çayları tercih edebilir ya da uyumadan önce ılık bir süt içebilirsiniz.

Yatak odanızda televizyon, bilgisayar, cep telefonu gibi uyarıcı cihazları bulundurmayın ya da uyumadan önce bunları kapatın.

İhtiyacınıza uygun yastık ve yine omurga sağlığınız için çok sert veya yumuşak olmayan ortopedik bir yatakta uyumaya çalışın.

Mümkün olduğunca yatış pozisyonunuz sağ tarafınız üzerinde olsun. Uyku boyunca yüzüstü veya sırtüstü şekilde uyumak solunum ve kalple ilgili hastalıklar açısından sakıncalı olabilir.

Alarmınızı mümkün olduğunca ertelememeye çalışın. Ertelediğiniz her 5 dakika uykuya yeniden dalıp tekrar uyanmak ne kadar tatlı olsa da bizi daha çok strese sokar ve daha çok uyanamamamıza neden olmaktadır.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.