Nevresimlerinizi Nasıl Daha Uzun Süre Kullanabilirsiniz

10 Ocak 2022
Nevresimlerinizi Nasıl Daha Uzun Süre Kullanabilirsiniz

Önceki yazımızda “Nevresim Takımı Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler” yazımızda nevresim alırken dikkat edilmesi gereken noktaları sizinle paylaşmıştık. Bu yazımızda severek aldığınız nevresim takımlarınızı uzun süre kullanmanız için nelere dikkat etmeniz gerektiği konusunda bilgiler paylaşacağız.

Evimizdeki en temel ev tekstili ürünlerinden biri olan nevresim takımları en çok ihtiyaç duyduğumuz grubu oluşturmaktadır.  Dinlenme zamanlarımızda, konforlu bir uyku çekmek istediğimizde herkesin hem fikir olduğu gibi yeni yıkanmış nevresim kadar güzel bir şey yoktur. Her gece uyuduğumuz, cildimizin temas ettiği nevresimleri hem hijyenik hem de ilk günkü gibi uzun süre kullanmakta önemlidir. Bunun için en başta doğru yıkama şekli gelmektedir.

Nevresim takımları da diğer tekstil ürünleri ve her gün giydiğimiz kıyafetlerimizin temizliğinde olduğu gibi dikkat etmeniz gereken durumların başında yıkama programı gelmektedir. Nevresimlerinizin rengini ve dokusu kaybetmeden doğru bir şekilde yıkamak için ürünlerin yıkama talimatlarına bakmayı ve bu talimatlara uygun yıkamaya çalışın. İlk günkü yeniliğini korumak, olası alerjik durumların önüne geçmek için yıkama önemli faktördür. Ancak yıkama yaparken de dikkat edilmesi gereken hususlar vardır. Bunlar;

Doğru Yıkama Talimatı

Uzun yıllar nevresimlerimizi rengini solmadan kullanmak için “nevresimler nasıl yıkanır?” “nevresimler kaç derecede yıkanır” gibi sorular önemli olmaktadır.

Kaynak: Pexels

Kaynak: Pexels

Nevresimlerinizin kumaş yapısına göre yıkama ve ısı derecesi ayarlamak en temel noktadır. Genellikle pamuklu kumaşlardan üretilen nevresimler 60°C yıkanır. Bu sayede bakterilerden arındırılmış olur. Ancak saten gibi daha hassas kumaşlara sahip nevresimler mutlaka yıkama talimatlarına uyularak yıkanmalıdır. Saten-pamuk nevresimler genellikle daha düşük ısı da 30-40°C yıkanmalıdır. Aynı şekilde sentetik kumaşlı ürünler de genellikle 30°C ya da 40°C’de yıkanabilir. Nevresimlerinizin solmaması, kırışmaması için 600’den yüksek devir kullanmamaya çalışın. Dilerseniz deterjanla birlikte yumuşatıcı da kullanabilirsiniz.

Nevresimlerinizin rengini uzun süre koruması ve yapısının bozulmaması için ayrı ayrı yıkayın. Kumaşının çekmesini önlemek için fermuarları kapalı, düğmeleri ilikli ve tersten bir şekilde yıkamaya özen gösterin.

Nevresimlerinizi yıkarken aşınmasını önlemek için kıyafet, havlu gibi ürünlerle birlikte yıkamamaya çalışın.

Nevresimlerinizin üzerinde dantel, taş, boncuk gibi işlemeler varsa kuru temizleme yapmanız daha uygun olacaktır. Böylece süslemeleri çamaşır makinasında zarar görmeyecek, nevresimleriniz şıklığını uzun süre kaybetmeyecektir.

Hem rahat bir uyku sunan hem de yatak odası dekorasyonumuzda belki de en çok değişiklik yaptığımız nevresim takımları yüksek sıcaklıklarda yıkandığı takdirde zamanla yıpranabilir ve dokumaları zarar görmeye başlar. Yatak örtülerinizi ve nevresim takımlarınızı 2-3 yılda bir yenileriyle değiştirebilirsiniz. Zebra Casa pamuk saten nevresim takımları birçok model ve renk seçenekleriyle www.zebracasa.com!da! Çeyiz listenizin olmazsa olmazı, en güzel ev hediyesi ya da en şık yatak odaları için günlük kullanıma uygun birbirinden farklı Premium nevresim takımları için tıklayın. Yeni satın almış olduğunuz nevresim takımlarınızı da sağlık açısından yıkanması gerektiğini unutmayın.

Yıkama Sıklığı

Yıkama talimatı kadar “Ne sıklıkla nevresim değiştirilmeli?” sorusu da bir diğer önemli noktadır. Eğer alerjik bir bünyeniz varsa nevresimlerinizin her hafta yıkanması daha doğru olacaktır. Daha uzun süre bekletmek alerjik bünyenizi tetikleyebilir. Yine çok terleyen biriyseniz duruma göre haftada 1-2 kez değiştirilip yıkanması doğru olacaktır. Genel olarak nevresim takımları kış aylarında 2-3 haftada bir değiştirilebilir. Yaz aylarında ise hava sıcaklığı gibi durumların etkisiyle haftada en az iki kez değiştirilmesi daha sağlıklı olacaktır. 

Hangi Deterjanı Kullanmalıyım?

Her gün giydiğimiz giysilerimizi yıkarken yaşadığımız hangi deterjanı kullanmalıyım, ya renkleri birbirine karışırsa gibi sorular nevresimlerimizi yıkarken de karşımıza çıkmaktadır. 

hangi deterjanı kullanmalıyım?

Nevresimlerinizin renginin ilk günkü gibi kalmasını istiyorsanız renkliler için uygun olan bir deterjan kullanmanız gerekmektedir. Bu şekilde renkleri solmadan, ağarmadan uzun süre kullanabilirsiniz. Koyu renkli ve siyah nevresimleriniz için renk koruyucu bir sıvı deterjan da işinize yarayacaktır. Çok sıcak su kullanmaktan kaçının. Beyaz nevresimlerde ise en büyük sorun o parlak bembeyaz rengin grileşmesidir. Bunun önüne geçmek için beyazlar için olan deterjanları kullanmanız gerekmektedir. En önemlisi yıkama talimatında da bahsettiğimiz gibi yine nevresimlerinizi birbirine karıştırmadan, renklerine göre ayırıp ayrı ayrı yıkayın.

Yıkama Sonrası

Günümüzde pek çok evde kurutma makinası bulunmaktadır. Fakat her nevresim takımı çamaşır kurutma makinasında kurutmak için uygun değildir. Böyle durumlarda nevresimlerinizi asarak ya da formunu daha çok koruması için sererek kurutabilirsiniz. Bir püf noktası verecek olursak nevresimlerinizi kuruttuktan sonra tekrar doğru tarafına çevirmenize gerek yok. Olduğu gibi ters tarafından katlayarak dolabınıza yerleştirebilirsiniz. Böylece yorganlarınızı nevresime geçirirken doğru tarafa geçmesini sağlayarak pratik bir işlem kazanmış olursunuz.

Kurutma işlemi sonrasında ise nevresimlerinizi uygun sıcaklıkta ütüleyebilirsiniz. Bu işlem hem yıkama sonrası kalan bakteri, mayt gibi durumlardan kurtulmak için alerjik bünyeye sahip kişiler için sağlıklı bir durumdur.

 

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.