Yatak Koruyucu Alez Seçimi Nasıl Olmalıdır

28 Mart 2022
Yatak Koruyucu Alez Seçimi Nasıl Olmalıdır

Yatak hijyeni açısından ve yataklarınızı uzun seneler kullanmak için koruyucu bir işlev sağlayan yatak alezi hakkındaki bilgileri ve alez alırken dikkat etmeniz gerekenleri bu yazımızda bulabilirsiniz.

Günün yaklaşık 7-8 saatinin uyku halinde yatakta geçtiğinizi düşünürsek alez kullanımı da ev tekstili ürünleri arasında ayrılmaz bir parça olarak karşımıza çıkıyor. Kaliteli, iyi bir yatak aldıysanız ve hemen eskimesini istemiyorsanız ve her daim hijyenik olsun diyorsanız alez kullanımı kaçınılmaz olmaktadır.

Alez

Alez nedir sorunun cevabı olarak; yatağınızı daha uzun kullanabilmenizi sağlayan, ömrünü uzatan ve yatağınızı koruma amacıyla direkt olarak üzerine serilen aparattır. Üzerine çarşafınızı serebileceğiniz yatak alezi yatağınızın kirlenmesini de önlemektedir. Alezler temelde kapitoneli ve sıvı geçirmez – fitted – olarak gruplanmaktadır. Kapitoneli alezler pamuk standart olarak pamuk malzemeden üretilmektedir. Sıvı geçirmez alezlerde ise alt kısım sıvı geçirmez polyester malzemeyle kaplanır. Böylece sıvının yatağa geçmesi engellenmiş olur.

yatak koruyucu alez seçimi nasıl olmalıdır

Yatak Ölçüsü

Alez alırken ilk olarak dikkat etmeniz gereken nokta yatağınızın ölçüsü olmalıdır. Yatağınız tek kişilik, çift kişilik ya da farklı bir ölçüde olabilir. Bunun için alez alırken belirtilen 100x200, 120x200, 160x200, 180x200 ve 200x200 ürün ölçü bilgisinin yatağınızla uyumlu olacak şekilde satın alabilirsiniz.

Malzeme

Alez alırken de yastık, yorgan seçimlerinde olduğu gibi malzeme burada da önem kazanmaktadır. Pamuktan üretilen alezler kullanım açısından daha uygundur. Pamuk vücut ısınızı dengeler ve böylece terlemeleri minimum seviyeye indirir. Oluşan nemi hapsederek uyku konforunuzu artırır. Aynı zamanda yatağınızı da koruyan pamuk malzeme dayanıklı yapısıyla uzun süre kullanım sağlar. Aynı zamanda yatak koruyucu alez modelleri bakarken ürünün kalınlığı bir başka unsur olarak karşımıza çıkıyor. Kimi alez modelleri çarşaf formunda ince olurken kimi modellerse daha kalın ve dolgulu tasarlanmaktadır. Bu modeller daha iyi koruma sağlarken daha rahat bir uykuya da katkı sağlıyor. Alez satın alırken lastikli alez, sıvı geçirmez fitted alez olmasına dikkat edin.

zebra casa sıvı geçirmez fitted alez

Alez alırken dikkat etmeniz gereken daha ucuz olan ama pvc malzemeden üretilen ürünlerden kaçınmalısınız. Üretim maliyeti açısından daha uygun olan bu alezler zamanla yapıları bozulmaya başlar, sıvı geçirmez özelliği kısa zamanda gider ve koku yapmaya başlar.

Bunun yerine en çok tercih edilen kapitone sıvı geçirmez alezleri tercih etmeniz daha doğru olacaktır.

Yıkama

Makinede yıkadığınız çarşaf ve nevresim takımlarınız gibi alezlerinizi de makinanızda yıkayabilirsiniz. Yıkama öncesinde silkeleyerek yıkamaya hazır hale getirin. Kullandığınız alezi diğer beyaz ürünlerinizle birlikte yıkayabilirsiniz ancak aşırı sıcaklık ve yüksek devirden kaçınmalısınız. Yüksek sıcaklık ve devir alezinizin yapısı bozarak sıvı geçirmez özelliğini kaybetmesine neden olabilir. Ayrıca çok fazla deterjan kullanımı da alezin yüzeyini bozabilir. Bunun için alezlerinizi genel olarak ayda bir kez yıkamanız yeterli olacaktır. Yatağınıza serdiğiniz alezin üzerine mutlaka bir çarşaf sererek kullanın.

Alezlerinizi yatağınızın uzun yıllar korunması için birkaç senede bir değiştirmenizi öneririz. Bu sayede yüksek fiyatlarda aldığınız yataklarınızı, yenilediğiniz alezler sayesine uzun seneler kullanabilirsiniz.

Sizde yatağınız için en doğru sıvı geçirmez fitted alezi seçerek, yatağınızı sıvı, kir ve lekeden koruyarak uzun yıllar kullanabilmek için Zebra Casa alez ürünlerini inceleyebilirsiniz. 100x200, 120x200, 160x200, 180x200 ve 200x200cm ölçülerinde tek kişilik alez, çift kişilik alez modellerinden yatağınıza en uygun olanı seçebilir, zebracasa.com’dan alez fiyatlarına bakabilirsiniz. Türkiye’nin her yerine ücretsiz kargo ile Zebra Casa alezlerine sizde sahip olabilirsiniz.

 

Paylaş :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.