Yaz Esintili Pikeler

13 Temmuz 2021
Yaz Esintili Pikeler

Toplumda yeni evlenen çiftlerin evlerinde sıklıkla rastladığımız eşyalar bulunmaktadır. Halk arasında bu eşyaların toplamına genellikle çeyiz denilmektedir. Çeyizde yer alan en önemli parçalardan biri ise yatak örtüleri olmaktadır. Bu örtülerin pek çok çeşidi vardır. Özellikle günümüz dünyasının modernliğini yansıtan örtülerin isimleri dahi farklı şekilde adlandırılmaktadır. 

 

 Pikenin Anlamı Ve Kullanım Alanı Nedir?

 

 Kelimelerin sözlük anlamı ile halk arasındaki kullanım anlamı farklılıklar içerebilmektedir. Bunlardan biri olan pike kavramı, sözlükte kabartmalı kumaştan yapılmış yatak örtüsü şeklinde ifade edilmektedir. Halk arasında da yatak örtüsü anlamı taşımakla birlikte süs simgesi biçiminde de ortaya çıkabilmektedir. 

 

 Pikenin kullanım alanı ilk başlarda sadece yatak odasına özgü olmaktaydı. Ancak bohem tarzın yaygınlaşmasıyla beraber pikeler, oturma odalarında kanepe örtüsü şeklinde kullanılmaya başlanmıştır. Ayrıca kafe ortamlarında çift kişilik sedirlere pike serildiğini görmekteyiz. Dolayısıyla pikenin bir çeyiz eşyası olmaktan çıktığını görebilmekteyiz. Kullanım alanının genişliği, üretim tarzında da farklılıklara yol açmaktadır. 

 

 Pike Takımının Kullanım Alanı 

 

 Pikenin pek çok alanda kullanımı, çeyizde yer alan en önemli eşya olma durumunu değiştirmemektedir. Yeni evlenen kızların çeyizlerinde  pike takımı olmazsa olmaz parçalar arasındadır. Özellikle yaz aylarında yorganların kaldırılması nedeniyle ince örtülere ihtiyaç duyulmaktadır. Dolayısıyla bu amaçla üretilen takımlar bulunmaktadır. Pike takımları şeklinde karşımıza çıkan bu eşya, süs simgesi görevini de görmektedir. 

 

 Yatak odasının düzenli ve güzel görünmesinin en büyük etkeni yatağa serilen örtülerdir. Bu örtüler tek parça halinde olabildiği gibi takım halinde de olabilmektedir. Kişilerin çoğunlukla takım seçtiğini görmek mümkündür. Çünkü fiyat olarak daha uyguna gelebilmektedir. 

 

 Pike Takımı Alımının Nedenleri 

 

 Yaz aylarında artan sıcaklıklar gece uykuya geçişi oldukça zorlaştırmaktadır. Özellikle güneydoğu ve batı bölgelerinde bu sıcaklıklar bunaltıcı seviyeye gelebilmektedir. Bu nedenle gece kullanılan örtü önem taşımaktadır. Kullanılan örtünün pamuklu ve teri çeken kumaştan meydana gelmesi gerekmektedir. Tam da bu noktada karşımıza pike takımı çıkmaktadır. 

 

 Yatak odaları için tasarlanan ilgili takımlar son zamanlarda çocuk odaları için de tercih edilmektedir. Çocukların ani sıcaklıklar karşısında bunalmamaları ve terlememeleri adına pike takımları alınmaktadır. Bu takımlar hem yaz aylarında hem de kış aylarında çocuklar için ideal olabilmektedir. Kış mevsiminde bir bebeğin oda sıcaklığının en fazla 22 derece olması beklenmektedir. Dolayısıyla yorgan yerine pike takımının kullanımı önerilmektedir. 

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.